Kürtajdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim

Kürtaj sonrası hamile kalma hakkında hazırlamış olduğum içerik ile ilgili dilerseniz daha detaylı araştırmaları da sitemizin diğer sayfalarında bulabilirsiniz. Genel anlamda insanlar Kürtaj Sonrası hamilelik sorunu olacağına inanır. Bu aslında halk arasında yaygınlaşmış olan yalan yanlış bir bilgidir. Kürtaj işlemine ve geçirilen süreye göre değişkenlik gösterse de 40. günden sonra doktor kontrolü ile birlikte artık gebe kalmanız mümkündür. Sırası ile listelemiş olduğum başlıkları incelediğiniz de bu konuda yeteri bilgi elde edeceğinizi düşünüyorum. Buradan anlamamız gereken aslında her ne kadar sorunlu veya sorunsuz kürtaj işlemi geçirmiş olsak bile belirtilen süreler içerisinde tekrar gebe kalabiliriz.

Kürtaj Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Kürtaj sonrası ilişkiye girmeniz için aradan geçen süre en az 2 hafta olmalıdır. 2. haftadan sonra partneriniz ile herhangi bir rahatsızlığı yoksa ilişkiye girebilirsiniz. Bekleme nedeniniz rahim ağzında oluşan açılma ve kanamadan dolayı belirli ağrılar hissedebilirsiniz. Bu süreyi dinlenerek geçirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Hastalarımızın bize sıklıkla sorduğu sorulardan biri de, kürtaj olduğum için ilerde bebeğimize bir şey olur mu? Ne kadar süre hamile kalmamalıyımdır. İstemli veya zorunlu kürtaj sonrasında mutlaka şu kadar süre sonra hamile kalabilirsiniz veya sakın şu kadar süre hamile kalmayın gibi net bir ifade kullanmak pek doğru bir yaklaşım olmaz.

Çünkü burada hem kadının mevcut sağlık durumu hem de kürtaj haftası önem arz etmektedir. 8 haftanın üzerindeki gebeliklerin kürtajı sonrası süreyi ortalama 1-2 ay diye öteleyebiliriz. Burada elbette anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığını da gözetmek durumundayız.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır

Vakum aspirasyon ile yapılan kürtajlarda işlem ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadı ise takip eden ilk adet döngüsünde dahi gebe kalabilirsiniz. Bazıları için bekleme süresi 3 ay gibi olsa da aslında bu süre her hasta için geçerli değildir. Ancak işlemi bebek aldırma ile gelen bir kadın çok büyük olasılıkla yani bir gebelik planlamaz ve yaşadığı bu deneyimi kötü etkilerini üzerinden atabilmek için bir süre bekler ve kendini hazırlar. Burada önemli olan anne adayının kendini psikolojik olarak iyi hissetmesidir. Bu konuda eşlerimize yardımcı olabiliriz.

Yorum yapın